article
Szacowany czas czytania 2 min. (367 słów)

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej w domu

Napisane przez Szymon dnia 08.05.2023
Biznes
article Jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej?Koszty prowadzenia działalności gospodarczej zależą od wielu czynników, w tym rodzaju i wielkości działalności, lokalizacji, ilości personelu itp. Wprawdzie podstawowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej to: opłata rejestracyjna, podatki, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, czynsz, koszty marketingowe, koszty materiałów i surowców, koszty energii i wody, koszty wyposażenia biura, koszty utrzymania sprzętu, koszty usług outsourcingowych, koszty reklamy i promocji, koszty księgowości, koszty transportu, koszty konferencji i szkoleń, koszty zaopatrzenia i zaopatrzenia, koszty kredytów i pożyczek, koszty paliwa i koszty ochrony.

Ale załóżmy, że masz zamiar założyć małą firmę jednoosobową z usługami internetowymi. Jakie będą koszty?

Na bank koszty prowadzenia firmy jednoosobowej w Polsce zależą od rodzaju działalności i skali działalności. Tym niemiej koszty te mogą obejmować opłaty za wynajem lub zakup miejsca na prowadzenie działalności, opłaty za ubezpieczenie, składki na ubezpieczenia społeczne, opłaty za koncesje, opłaty za wykorzystanie wybranych usług i towarów, opłaty za zatrudnienie pracowników, podatki od dochodu, podatki od nieruchomości, podatki od sprzedaży, podatki od działalności gospodarczej, opłaty za dostęp do internetu i inne opłaty zależne od rodzaju prowadzonej działalności.

Wiele z tych kosztów odpada przy prowadzeniu działalności jednoosobowej w domu. Wszyscy piszą, że największym obciążeniem początkującego przedsiębiorcy są składki ZUS. To fakt, ale przez pierwsze 6 miesięcy będziesz zwolniony ze składek społecznych, a przez kolejne 24 miesiące będziesz płacił obniżone składki społeczne rzędu 600-700 złotych miesięcznie.  Normalna stawka niepreferencyjna to koszt obecnie około 1500 zł miesięcznie (ale początkujący przedsiębiorca będzie tyle płacił dopiero od 31 miesiąca prowadzenia działalności).

Inny rodzaj kosztów to sprzęt i energia elektryczna. Zazwyczaj są to małe koszty, często początkujący przedsiębiorca korzysta ze sprzętu prywatnego. Dochodzą jeszcze koszty opłacania usług, bez których nie moglibyśmy świadczyć własnych usług. Będzie to np. koszt utrzymania serwera, domeny i innych w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Dochodzi również koszt księgowości, jeśli nie zdecydujesz się prowadzić jej we własnym zakresie. Przy prostych transakcjach jest to do wykonania, w przeciwnym wypadku będziesz musiał się liczyć z kosztem od 300 złotych wzwyż miesięcznie za obsługę księgową (w zależności od rodzaju transakcji, rodzaju opodatkowania).

Jak widać prowadzenie działalności gospodarczej w domu nie jest bardzo wysokie. Co więcej, jeśli nie zarabiasz na działalności gospodarczej zbyt dużo, to możesz na początek działać w ramach działalności nierejestrowanej, ale o niej już w następnym artykule!


5a A63 rbe t7e y8f kab ud3 ł47 2d z55 o5e sbe ta0 ad3 ł47 3d p63 r2d z01 e2d z47 a0 aab ube t55 o63 ra0 a47 55 obe ta0 a07 g55 o11 wa0 ad1 n7e y47 d1 na0 a5e sbe td2 ę3d pab u30 jec ą72 c55 oa6 : koszty, biznes,
Avatar

O Autorze

Szymon
Jestem przedsiębiorcą, który wierzy w siłę działania i wykorzystywania swojego potencjału do osiągania sukcesu. Chcę dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą, aby pomóc innym w osiąganiu ich celów biznesowych.

OCEŃ TEN ARTYKUŁ:

4,30 / 10 głosów

Komentarz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *